2020-10-02 X ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

2 października  2020 roku Szkoła  Podstawowa nr 8 im. Wojska Polskiego w Kielcach po raz czwarty wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia
w przyjemny, niecodzienny sposób.

Uczniowie począwszy od 28 września powtarzali tabliczkę mnożenia zarówno w szkole jak i w domu. Każdego dnia, na tablicach informacyjnych przy wejściu do szkoły, pojawiały się nowe hasła dotyczące tabliczki mnożenia. Dodatkowo uczniowie włączyli się do propagowania tabliczki mnożenia poprzez ozdabianie sal lekcyjnych plakatami z tabliczką mnożenia, niektórzy poprzez przygotowanie strojów ozdobionych jej przykładami. Ogłoszono konkurs „Tabliczkowa zakładka” na wykonanie zakładki, której motywem przewodnim jest tabliczka mnożenia.

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole odbył się w nietypowy sposób. Ze względu na obostrzenia związane z wprowadzeniem reżimu sanitarnego w naszym kraju w teren nie wyszły patrole uczniów – egzaminatorów, które co roku sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia m.in. wśród pracowników Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego i Urzędu Wojewódzkiego, a także pracowników firm/ instytucji położonych w okolicach szkoły.

Uczniowie  do egzaminu z tabliczki mnożenia przystąpili w ramach lekcji matematyki. Większość z nich zdobyło certyfikat i  plakietkę „Mistrza tabliczki mnożenia”. Dodatkowo podczas zajęć uczniowie rozwiązywali rebusy i łamigłówki utrwalające umiejętność wykorzystania tabliczki mnożenia i logicznego myślenia. Uczniowie, którzy zdali egzaminy z tabliczki mnożenia  jako pierwsi w klasie egzaminowali pracowników szkoły – nauczycieli, pracowników administracji i obsługi.
                 Do egzaminu z tabliczki mnożenia przystąpiło 235 osób, a pozytywny wynik uzyskało 208. Jednakże nie jest to ostateczna liczba uczestników naszej akcji. W tej nietypowej pandemicznej sytuacji każdy uczeń, który uzyskał certyfikat „Mistrza Tabliczki Mnożenia” stał się „Egzaminatorem” dla swoich najbliższych tj. rodziców, dziadków, rodzeństwa. Czekamy na relacje i wyniki „rodzinnych egzaminów”.

Wyniki konkursu „Tabliczkowa zakładka”, relacje z „rodzinnych egzaminów” i ostateczną liczbę uczestników X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia  poznacie w przyszłym tygodniu.

Koordynatorzy lokalni:
Beata Kołodziej, Katarzyna Grabowska, Katarzyna Majchrzyk, Marzena Żołnierek