2024-03-15 Zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "DZIAŁAJĄC POZNAJEMY ŚWIAT"

ZAJECIA W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO
,,DZIAŁAJĄC POZNAJEMY ŚWIAT’’

W marcu uczniowie biorący udział w projekcie ,,Działając poznajemy świat” uczestniczyli zajęciach w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Świętego. Mieli okazję zapoznać się z twórczością ,,ojca literatury polskiej” - Mikołaja Reja. Podczas zajęć odczytany został fragment utworu ,,Żywot człowieka poczciwego’’. Uczniowie podjęli próbę odczytania fragmentu tekstu pochodzącego z ,,Biblii Królowej Zofii”. Poznawanie staropolskiego języka na przykładzie fragmentu Biblii - okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem. Porównywanie obecnej formy języka polskiego z dawną uświadomiło dzieciom, że język polski przez wiele wieków przechodził liczne procesy.
            Kolejne zajęcia w ramach projektu ,,Działając poznajemy świat” poruszały tematykę praw kobiet na przykładzie ,,Mulan” – chińskiej dziewczyny, której prawdziwa historia stała się inspiracją dla bajek Disneya. Dzieci zapoznały się z historią Mulan” - z legend chińskich z 398r.  Podczas zajęć porównywano możliwości
i prawa kobiet w Chinach i w pozostałej części świata.
Na zakończenie każdy uczestnik zajęć mógł wykonać własnoręcznie  bransoletkę z kolorowych koralików.