2019-11-16 KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH - Jaźwina i Kiełki

16 listopada 2019 r. uczniowie klas IV-VIII udali się na pieszą wyprawę po regionie. Tym razem na liście znalazły się dwa szczyty zaliczane do odznaki Korony Gór Świętokrzyskich: Góra Jaźwina i  Kiełki.
            Pierwsza z nich – Jaźwina mierzy 361 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Pasma Ociesęckiego. Szlak prowadzący na szczyt okazał się jedynie rozgrzewką, gdyż przed uczniami  następnym wyzwaniem było również zdobycie Góry Zamczysko oraz Kiełki.
            Góra Zamczysko koło wsi Widełki stanowi wzniesienie Pasma Orłowińskiego i tworzy wydłużony ponad dwukilometrowy grzbiet. Co prawda szczytu tego nie zaliczanmy do odznaki, ale jest on osnuty legendami o pradawnym założeniu obronnym.
            Z kolei najwyższym wzniesieniem Pasma Orłowińskiego jest Góra Kiełki 462 m n.p.m, którą uczestnicy rajdu także zdobyli.
10-cio kilometrowa trasa przewidziana na ten dzień głównie prowadziła przez las, który w promieniach listopadowego słońca nadal zachwycał swoimi barwami i zapachem.
            Ostatnim punktem wyprawy było udanie się do Jaskini Zbójeckiej w Łagowie ściśle związanej ze Zbójem Madejem. Spod wejścia do jaskini rozciąga się piękny widok na pasmo Jeleniowskie i pasmo Łysogórskie Gór Świętokrzyskich.
                        Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Kielc. Opiekę tego dnia sprawowały panie: J.Malarczyk, K.Siedlak, Z.Tylmanowska oraz pan przewodnik PTTK R.Nicpoń.