2019-10-07 Zajęcia terenowe w lesie

7 października 2019 roku uczniowie klasy 6a, a jednocześnie członkowie koła przyrodniczego, wybrali  się do pobliskiego lasu na spacer edukacyjny. Inicjatorką tego wydarzenia była Pani Jolanta Malarczyk, nauczycielka geografii i opiekunka koła. Celem spaceru było poznanie fauny i flory najbliższego środowiska przyrodniczego. Uczniowie chcąc lepiej i skrupulatniej prowadzić obserwacje terenowe zabrali ze sobą: mapę okolicy, kompas oraz lupę. Pierwsze zadanie, które czekało uczniów to  właściwa orientacja mapy w terenie. Następnie uczestnicy spaceru rozpoznawali drzewa oraz grzyby, których w lesie na kieleckim Telegrafie nie brakuje. Widok maślaków oraz liczenie kapeluszy czerwonych muchomorów cudownie zdobiących las, sprawiło dzieciakom wiele radości. Uśmiechu dostarczyły również wyniki wzorowo wykonanych zadań. Po powrocie do szkoły uczniowie sięgnęli po atlas grzybów, żeby poszerzyć wiedzę o królestwie tych organizmów, ich rodzinach i typach. Szczególne zainteresowanie wzbudziły te strony atlasu, które przedstawiały grzyby, jakie uczniowie widzieli w lesie. Uczestnicy spaceru edukacyjnego dowiedzieli się także, że nie należy niszczyć w lesie grzybów trujących. Pomimo, że nie nadają się do jedzenia przez ludzi, to stanowią świetną bazę pokarmową i ochronną dla innych leśnych organizmów. Poza tym stanowią naturalną ozdobę lasu, którą mogliśmy podziwiać w naturze.