2019-03-30 Korona Gór Świętokrzyskich - Góra Siniewska i Góra Dobrzeszowska

30 marca 2019r.  uczniowie klas IV-VIII wyruszyli po raz kolejny w Góry Świętokrzyskie w celu zdobycia odznaki.
Opiekę sprawowały panie: Jolanta Malarczyk, Karolina Siedlak oraz Zdzisława Tylmanowska,
towarzyszył nam również pan Robert Nicpoń – przewodnik PTTK.
Prognoza pogody na ten dzień napawała ogromnym optymizmem,
a błękit nieba i pierwsze promyki wiosennego słońca sprawiły,
że humory dopisywały od bladego świtu wszystkim uczestnikom rajdu.
Na początek udaliśmy się do Oblęgorka, gdzie zwiedziliśmy Pałacyk Henryka Sienkiewicza.
Miejsce to okazało się wspaniałą lekcją historii oraz języka polskiego.
Kolejnym etapem naszej wędrówki był rezerwat Barania Góra- rezerwat leśny w gminie Strawczyn,
prowadzący do najwyższego wzniesienia – Góry Siniewskiej 444 m.n.p.m.
Góra ta zbudowana jest głownie z piaskowców i mułowców triasowych.
Na szczycie można dostrzec wykonany z czerwonego piaskowca słupek, na którym widnieje napis z nazwą góry.
Następnie udaliśmy się autokarem do Hucisk, skąd zdobyliśmy szczyt Góry Perzowej
i zwiedziliśmy piękną kapliczkę św. Rozalii wykutą w skale.
W tym miejscu poznaliśmy legendę o starym Perzu oraz sylwetkę świętej Rozalii.
Podobno kapliczka ta słynęła z cudownych uzdrowień,
a do tej pory mieszkańcy opiekują się nią przynosząc codziennie świeże kwiaty i zapalając znicze.
Ostatnim punktem naszej wyprawy było zdobycie Góry Dobrzeszowskiej- wzniesienia o wysokości 367 m.n.p.m.,
należące do Pasma Dobrzeszowskiego, wchodzącego w skład rezerwatu przyrody o takiej samej nazwie.
Ten dzień obfitował w wiele atrakcji, a budząca się do życia przyroda wprawiała w zachwyt każdego uczestnika rajdu.
Malownicze tereny, panoramy zapierające dech w piersiach sprawiły, że wróciliśmy zadowoleni z aktywnie spędzonej soboty.
Dwa kolejne szczyty wchodzące w skład odznaki Korony Gór Świętokrzyskich zdobyte.