2024-01-09 Bezpieczeństwo dzieci w sieci - Owce w sieci

Bezpieczeństwo dzieci w sieci – „Owce w sieci”,

Uczniowie klas 1-3, w I okresie roku szkolnego 2023/24 uczestniczyli w warsztatach z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa dzieci w Internecie prowadzonych przez panią Edytę Sawę – pedagog z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach. Dzieci klas 1-2 poznały zasady bezpiecznego korzystania z nowych technologii oglądając kreskówki „Owce w sieci”. Bohaterowie filmików prezentowali internetowe zachowania
„w krzywym zwierciadle”. Natomiast w klasach 3 wykorzystano filmy „Plik i Folder – odkrywcy Internetu”, w których dwie fikcyjne postaci wprowadziły uczniów w wirtualny świat. Treść prezentowanych filmów była kanwą do dyskusji na temat niebezpieczeństw czyhających w sieci. Uczniowie podczas zajęć poznali podstawowe pojęcia związane z Internetem, zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu, niebezpieczeństwa z nim związane oraz uczyli się krytycznego podejścia do informacji w nim zamieszczanych. Młodzi internauci uczyli się rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania związane z wykorzystaniem Internetu w życiu codziennym.
Warsztaty przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze, poruszając ważny temat bezpiecznego, odpowiedzialnego i kulturalnego korzystania z nowoczesnych technologii. Mamy nadzieję, że wiedzę zdobytą podczas zajęć uczniowie wykorzystają w rzeczywistym oraz wirtualnym świecie.