2022-12-12 KONKURS TECHNICZNY "MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA"

12 grudnia 2022 r. odbyło się uroczyste rozstrzygniecie konkursu technicznego „Międzynarodowy dzień jeża”
organizowanego przez Straż Miejską w Kielcach. Zadaniem uczestników było samodzielne wykonanie domku dla jeża,
karmnika lub budki lęgowej dla ptaków.

Międzynarodowy Dzień Jeża ma na celu uświadomienie ludzi, jak można pomóc tym małym zwierzakom.
Niestety te kolczaste ssaki są gatunkiem zagrożonym i jeśli nie zapewnimy im należytej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą.
W okresie jesienno-zimowym na naszą pomoc coraz bardziej liczą nie tylko żyjące w pobliżu jeże, ale i ptaki.
Zmiany w środowisku spowodowane przez człowieka powodują gwałtowne kurczenie się terenów będących ostojami łęgowymi
wielu gatunków ptaków – coraz trudniej im znaleźć stare drzewa z dziuplami, a zimą nie jest łatwo o pożywienie.
Budowa karmników jest najprostszym, jednocześnie najskuteczniejszym sposobem
zwiększenia w naszym otoczeniu liczebności ptactwa.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas piątych. Spośród 29 prac, czwórka naszych uczniów została laureatami.
Wszystkie prace odnosiły się do celów konkursu, były wykonane indywidualnie przez uczestników.
Nagrody wręczyły zwycięzcom zastępczyni Prezydenta Kielc, Agata Wojda,
Komendant Straży Miejskiej w Kielcach, Aneta Litwin oraz
przedstawicielka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oddział w Kielcach, Inez Romaniec–Clark.

Miło nam poinformować, że laureatami konkursu zostali:

W kategorii domek dla jeża:
Miejsce I Julia Kołodziejczyk

W kategorii karmnik dla ptaków:
Miejsce I Maja Pindral
Miejsce III Daniel Stodulski

W kategorii budki lęgowej:
Miejsce III Piotr Szcześniak

W tym dniu odbyło się również na terenie naszej placówki uroczyste zawieszenie karmnika dla ptaków
wykonanego przez nagrodzoną uczennicę kl. 5a - Maję Pindral.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Straży Miejskiej w Kielcach.