2022-11-29 PO RAZ PIERWSZY BIAŁO-CZERWONE - KALENDARZ Z MUNDUREM

Nocą z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło Powstanie Listopadowe. To właśnie podczas tego zrywu narodowego po raz pierwszy użyto polskich barw narodowych. Rebelia się nie powiodła, a po jej upadku car Mikołaj I Romanow wypowiedział słowa: „Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków.” Na szczęście bardzo się mylił... Jest Polska i są Polacy.

W celu wychowania kolejnego pokolenia świadomych obywateli naszego kraju, trzeba przypominać o tak ważnych datach i wydarzeniach z historii Polski. Właśnie w tego typu działania wpisuje się projekt „Kalendarz z mundurem”, który Szkoła Podstawowa nr 8 w Kielcach realizuje. Dokładnie w poniedziałek, 28 listopada 2022 roku, na dzień przed rocznicą Powstania Listopadowego, wszyscy uczniowie kieleckiej „Ósemki” mieli okazję wysłuchać kolejnej audycji dotyczącej narodowego puczu.

Było to tylko jedno z wielu słuchowisk przewidzianych do emisji w tym roku szkolnym. Część z nich została już zrealizowana. Za scenariusz i nagrania wszystkich odpowiada opiekun szkolnego koła dziennikarskiego pan Robert Majchrzyk, nauczyciel historii i WOS w SP 8 oraz członkowie projektu „Kompetencje kluczowe z zakresu rozumienia
i tworzenia informacji”, czyli uczniowie kieleckiej „Ósemki”.