2024-05-28 "Bo nie ma szczęścia dla człowieka, jeżeli się nim podzielić nie umie", czyli o niezwykłym spektaklu charytatywnym "Kwiat paproci"
W świecie, w którym ludzie stają się dla siebie coraz bardziej obcy i nieczuli, a krzywda drugiego człowieka powszednieje, społeczność naszej szkoły udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych, a otwartość i wrażliwość na potrzeby słabszych powinny być miarą naszego człowieczeństwa. W jaki sposób udało się to osiągnąć?
22 maja 2024 r. był wyjątkowym dniem dla wszystkich sympatyków Ósemki. To właśnie wtedy na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury dwukrotnie został wystawiony charytatywny spektakl pt. „Kwiat paproci” przygotowany przez nauczycieli i rodziców. Środki uzyskane ze sprzedaży biletów przekazane będą Szpitalowi Psychiatrycznemu dla Dzieci przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach. Swoją obecnością uświetnili to wydarzenie zaproszeni goście: Prezydent Kielc p. Agata Wojda, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty p. Grażyna Dekiel, Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury p. Agata Klimczak-Kołakowska, Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy p. Piotr Kiełbowski, Ordynator Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci w Kielcach p. Aleksandra Olawska-Szymańska, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce p. Grzegorz Sowiński oraz Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce p. Wioleta Kołodziejczyk.
Spektakl „Kwiat paproci” powstał pod kierunkiem nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, która wcieliła się w rolę reżysera – Pani Mirosławy Maciejewskiej. Muzykę do spektaklu przygotowała Pani Magdalena Bułdys-Gumiela, a scenografię – Pani Aria Milewska.
Jak twierdzą widzowie, było pięknie, baśniowo i magicznie. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami nie tylko przez najbardziej wymagających obserwatorów, czyli dzieci, ale wszystkich zaproszonych gości. Być może udział w nim skłonił niejednego z nas do refleksji, że pogoń za tym, co materialne, uszczęśliwia jedynie na chwilę, a prawdziwa radość i szczęście płyną z możliwości dzielenia się z innymi. Wszakże twórcom i aktorom biorącym udział w tym niezwykłym wydarzeniu przyświecała myśl: „Bo nie ma szczęścia dla człowieka, jeżeli się nim podzielić nie umie”. Wynika z niej, że robiąc coś dla innych, mnożymy dobro i szczęście wokół siebie.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali tę inicjatywę i byli z nami podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Mamy nadzieję, że wkrótce znów wspólnie wesprzemy szczytny cel. Dobro wraca!