2019-12-07 Mikołajkowy Rajd Korony Gór Świętokrzyskich

Na początku grudnia nasza szkolna ekipa rajdowa, postanowiła wzbogacić swoją kolekcję zdobytych już szczytów,
dlatego 7 grudnia 2019 roku liczna grupa uczniów „Ósemki” stanęła na starcie i ruszyła w drogę.

Podczas spaceru na dzieciaki czekała bardzo miła niespodzianka. Okazało się,
że w tym rajdzie będzie uczestniczyć Pani Dyrektor Urszula Dulnik.
Szybko okazało się, że Pani dyrektor jest zaprawiona w bojach, jeśli chodzi o górskie spacery i bardzo to lubi.
Ramię w ramię, z uczniami naszej szkoły, szła, aby osiągnąć cel wyprawy, a było nim zdobycie dwóch szczytów.
Pierwszy z nich to Włochy, drugi to góra Drogosiowa.
Pieczę z ramienia PTTK sprawował, jak zwykle, przewodnik turystyczny Pan Robert Nicpoń.

Szczyt, Włochy, położony jest w Paśmie Cisowskim i liczy sobie 427 m n.p.m. Granicę pasma na zachodzie wyznacza dolina rzeki Belnianka,
natomiast na wschodzie rzeka Łukawka. Występuje tu las, w większości o charakterze naturalnym, a na terenie pasma
znajduje się m.in. Rezerwat przyrody Cisów imienia prof. Zygmunta Czubińskiego, w którym ochronie podlega fragment naturalnego lasu mieszanego,
o charakterze pierwotnym. W tej przepięknej, naturalnej scenerii na uczestników rajdu czekała kolejna niespodzianka.
Na szlaku pojawił się strudzony Święty Mikołaj, który po ciężkim dniu i nocy zakończył rozdawanie prezentów. Kiedy zobaczył
dzieciaki  z naszej szkoły, zmienił swoje plany i wyruszył z całą grupą na szlak. To była pierwsza część prezentu, jaki przygotował Święty Mikołaj.
Po drodze przepytał grupę o dobre zachowanie i oceny. Kiedy już potwierdził te informacje, na pożegnanie, obdarował wszystkie dzieciaki słodkościami.

Kolejny, zrealizowany punkt wyprawy, to góra Drogosiowa, czyli najwyższy szczyt Pasma Bielińskiego, należącego do Gór Świętokrzyskich.
Liczy sobie 447 m n.p.m. Podczas wyprawy atrakcją okazała się Leśna Ścieżka Przyrodniczo-historyczna im. Wybranieckich,
która wyróżnia się niezwykle bogatą bioróżnorodnością, potwierdzoną licznymi formami ochrony przyrody. Warto wspomnieć,
iż w lasach, po których spacerowaliśmy, miały miejsce ważne wydarzenia historyczne. Tereny te są świadkami ludzkich dramatów,
jakie rozegrały się w czasie okupacji, ale i niezwykłego męstwa oraz ogromnej odwagi miejscowej ludności,
która się nie poddała i walczyła o swój honor i wolność.

Trochę zmęczeni, ale bogaci w nowe wrażenia, w cudownych humorach, późnym popołudniem nasza grupa wróciła do Kielc.
Spacer był kolejną lekcją przyrody, geografii i historii, które na długo pozostaną w pamięci dzieciaków.

Pani Dyrektor na rajdzie, Św. Mikołaj na szlaku… Czy ktoś jeszcze mógłby mieć wątpliwości, że to był wyjątkowy rajd?!