naglowek

Aktualności

«  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18  »

2019-09-28 Korona Gór Świętokrzyskich - GÓRA CHEŁMOWA

       


   W dniu 28 września 2019 roku odbył się kolejny rajd pieszy w ramach zdobywania odznaki Korony Gór Świętokrzyskich. Naszą wyprawę tradycyjnie już poprowadził przewodnik PTTK Pan Robert Nicpoń. Tym razem uczniowie klas IV-VIII pod opieką Pań: Jolanty Malarczyk, Karoliny Siedlak oraz Zdzisławy Tylmanowskiej zdobyli Górę Chełmową (351 m n.p.m.), która jak sama nazwa wskazuje, przypomina chełm.
          Z ciekawostek geograficznych, szczyt ten jest najwyższym wzniesieniem Pasma Pokrzywiańskiego, mieszczącym się na północ od Nowej Słupi, w łuku rzek Pokrzywianki i Słupianki. W 1920 r. na stokach Góry Chełmowej utworzony został najstarszy w regionie rezerwat przyrody w celu ochrony modrzewia polskiego, który jednocześnie stał się zalążkiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Miejsce to szczególnie upodobały sobie mrówki. W cieniu modrzewi, sosen, dębów, osik czy buków znajduje się kilkaset mrowisk. Niektóre kopczyki te pracowite owady zbudowały sobie tuż przy szlaku turystycznym.
       Kolejnym punktem sobotniej wyprawy była Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, z której wyruszyliśmy razem z  XX Świętokrzyskim Rajdem Pielgrzymkowym-  trasą rodzinną na Święty Krzyż. Przyłączając się do rajdu chcieliśmy między innymi  popularyzować  Sanktuarium na Świętym Krzyżu, upowszechniać zdobywanie odznak turystycznych PTTK, a także uczestniczyć w tegorocznym wręczaniu odznaki Korony Gór Świętokrzyskich- do zdobycia której już niewiele nam brakuje.
            Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do Kielc. Kolejny szczyt na naszej górskiej mapie zdobyty!
 

© 2015 Szkoła Podstawowa Nr 8 w Kielcach
Design by A.Waniek-Misiorowska    Engine by Marcin Pochopień
^
Strona wykorzystuje pliki cookies.