2023-02-22 Świetliki uczą się udzielania pierwszej pomocy

W dniu 22 lutego 2023 r. Świetliki zostały wprowadzone w temat pierwszej pomocy.
Pani pielęgniarka Elżbieta Tkacz uświadomiła uczniów, że nawet w tak młodym wieku są w stanie uratować ludzkie życie i zdrowie, jeśli wysłuchają jej wskazówek.
Świetliki dowiedziały się jak należy postępować w przypadku krwawienia z nosa lub drobnych skaleczeń i urazów.
Duże zainteresowanie wzbudził pokaz bandażowania.
Świetliki wykazały się znajomością numerów alarmowych, rozmowy z dyspozytorem, chętnie zadawały pani pielęgniarce pytania i dzieliły się swoimi przeżyciami dotyczącymi sytuacji niebezpiecznych. Niezwykle cennej wiedzy dostarczyła Pani Agnieszka Starula, która zaprezentowała na fantomie masaż serca i sztuczne oddychanie. Dodatkowo nauczyła układania poszkodowanego
w pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie podzieleni na małe grupy mogli przećwiczyć pod okiem wychowawców schemat 30 uciśnięć i 2 wdechów. Z pewnością po tych zajęciach Świetliki będą przygotowane do pomocy w różnych nieprzewidzianych wypadkach.