2022-09-09 Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie to wyjątkowa inicjatywa jednocząca rodaków przy wspólnej lekturze.
Organizowana jest cyklicznie przez Prezydenta RP.
Nasza szkoła z radością włączyła się w 11. odsłonę akcji, której lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Wybór nie był przypadkowy, bowiem w 2022 roku świętujemy dwusetną rocznicę wydania zbioru poezji,
jaki zapoczątkował romantyzm w Polsce. Uczniowie Ósemki z wielkim entuzjazmem podeszli do wspólnego czytania
mickiewiczowskich ballad, które czasem śmieszyły, czasem napawały grozą, a także odwoływały się do ludowej moralności.
Klasy czwarte i szóste przeczytały balladę pt. „Powrót taty”. W klasach piątych sięgnięto po „Panią Twardowską”.
Oddziały 7a i 7b zapoznały się z balladą pt. „Świtezianka”, a klasy ósme poznały utwór „Lilije”.
Lekcje te były doskonałą okazją do utrwalenia wiadomości na temat wybranych problemów epoki romantycznej o
raz ballady jako gatunku synkretycznego, które to treści pojawiają się w wymaganiach egzaminacyjnych
i stanowią obszary podstawy programowej.