2022-03-30 Warsztaty przyrodnicze LOP - sadzenie lasu

W dniu 30 marca 2022 r. uczniowie klas IIIa, IIIc oraz VIa uczestniczyli w warsztatach przyrodnich, które odbyły się w Sukowie-Papierni.
Znajduje się tu Gospodarstwo Nasienno- Szkółkarskie Nadleśnictwa Daleszyce. To jedyny w regionie i jeden z najnowocześniejszych
w całej Europie obiekt produkujący sadzonki na potrzeby odnowienia lasu i zalesiania gruntów porolnych i poprzemysłowych.
To właśnie tutaj, w pięknej drewnianej wiacie, odbyły się warsztaty LOP przeprowadzone przez panie Barbarę Spychaj i Annę Pietrzyk,
dotyczące budowy i funkcji lasów oraz jego mieszkańców. Uczniowie zdobytą wiedzę utrwalili, wykonując tematyczne plakaty,
na których znalazły się nie tylko leśne drzewa, ale także zwierzęta, ptaki oraz jelonek rogacz - król wśród chrząszczy.
Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie gospodarstwa leśnego zajmującego ok. 6 ha powierzchni.
Zobaczyliśmy: sześcionawowy namiot foliowy, którego gabaryty są imponujące, gdyż mierzy prawie 100 m długości
i blisko 60 m szerokości. Następnie przeszliśmy do hali siewów – to tutaj napełniane są styropianowe kontenery (tzw. kasety).
Cały proces w dużej mierze jest zautomatyzowany. Mogliśmy zobaczyć również przechowalnię nasion,
w której przez lata
można bezpiecznie składować ok. 20 ton żołędzi i 6 ton bukwi, a w razie potrzeb nawet więcej.
Na terenie szkółki znajdują się także pola produkcyjne. To właśnie tam sadzonki osiągają dojrzałość po opuszczeniu namiotu.
W razie potrzeby ok. 2 mln sadzonek może bezpiecznie przezimować w jednej z dwóch przechowalni.
Pełni nowych wrażeń odpoczęliśmy przy ognisku, posilając się pieczoną kiełbaską i gorącą herbatką.

Następnie udaliśmy się wraz z pracownikami Nadleśnictwa Daleszyce do Niestachowa. Tam przygotowany był teren do zasadzenia
młodych sosen. Każdy uczeń wyposażony w odpowiedni sprzęt, rękawice i sadzonki zabrał się do pracy.
Poza tym uczniowie w prezencie otrzymali również sadzonki drzewek, które zabrali ze sobą, aby posadzić je w swoim najbliższym otoczeniu.

To był niesamowity dzień, pełen nowych doświadczeń i wyzwań. Zdobyta w ten sposób wiedza na długo zostanie w pamięci
a las posadzony przez uczniów naszej szkoły będzie rósł razem z nimi. To wspaniała pamiątka na lata.