2021-10-27 Wycieczka klas 8 do Muzeum Auschwitz i Birkenau oraz Zamku Królewskiego na Wawelu

W dniu 27.10. 2021 r. uczniowie z klas ósmych odbyli wycieczkę do Miejsc Pamięci - Muzeum w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau oraz do Krakowa. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach i innych narodowościach. Uczniowie poznali historię powstania i cel założenia obozu oraz zwiedzili obie jego części.
W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu.
   Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje,gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali z Holocaustu.
    Drugim celem wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie - najbardziej znaczące historycznie i kulturalnie miejsce w Polsce.
W salach zamkowych uczniowie oglądali  jedną z najcenniejszych kolekcji arrasów w Europie - wystawę słynnych arrasów króla Zygmunta Augusta. Kolejnym punktem były groby królewskie, które znajdują się w kryptach pod Katedrą Wawelską.
      Wycieczka dostarczyła uczestnikom wiele refleksji, a towarzyszyła jej jesienna, ciepła aura.